Julia läser tredje året på Ekonomiprogrammet på Sjölins Göteborg. Vi intervjuade Julia på gymnasiemässan i Göteborg och bad henne om tips för dig som ska välja gymnasium.

Julia valde att läsa Ekonomiprogrammet på Sjölins då skolans sätt att arbeta på med casemetodik passar henne. Hon berättar även att hon ville läsa en utbildning som är bred och ger många valmöjligheter i framtiden.

– Man ska inte fokusera alldeles för mycket på vad man vill jobba med, utan tänka mer på vilka ämnen som är roliga och intressanta. Utgå främst ifrån de ämnen som du gillar och är bra på, och inte enbart vilket yrke man kan jobba med efter gymnasiet, säger hon. 

Julia berättar att det var viktigt för henne att besöka ett öppet hus innan hon började på Sjölins.

– Det är främst viktigt för att man känner av stämningen på skolan, vilket gör det lättare att känna om man kommer att trivas eller inte. Det känns även tryggt att besöka ett öppet hus på en skola som man eventuellt ska gå på i tre år. Det gör att man är mer förberedd. 

Vill du besöka öppet hus på Sjölins Göteborg? Läs mer här!